İçeriği atla

Ayakkabı Bakımı

Her ayakkabının kendine özel bakım yöntemleri vardır. Deri, süet, rugan, nubuk gibi farklı deri modellerinin özel bakım notlarını sizler için hazırladık. Uygulayacağınız bu yöntemler hem ayak sağlınızı güvende tutacak hem de ayakkabılarınızı uzun yıllar giymenize olanak sağlayacaktır.

 

Deri Ayakkabı Bakımı

 

Deri ayakkabılarda en önemli detay deride bulunan gözenekli yapının bozulmamasıdır. Kullanacağınız bakım malzemelerinin derinin bu özel yapısını bozmamasını sağlamaktır. Parlatıcı sprey ve süngerler bu ince gözenekli yapının bozulmasına neden olabilir ve ayağınızın hava almasını hem engeller hem de kokuya neden olabilir. Mümkün mertebe, deri ayakkabıların her kullanımdan sonra nemli temiz bir bez ile silinmesidir. Deriyi besleyen ve daha canlı görünmesini sağlayan ayakkabı fırçaları kullanabilirsiniz. Farklı kimyasal maddeler ile deri ayakkabılarınıza bakım yapmanız kısa vadede sizi tatmin edebilir ancak zamanla derinin kalitesinde azalma olduğunu görebilirsiniz.bestyle ayakkabıları %100 deri özelliğine sahip olmasından dolayı uzun yıllar giyebileceğinizden emin olabilirsiniz.

Süet Ayakkabı Bakımı

Süet ayakkabı bakımı normal deri ayakkabılarına göre biraz daha zordur. Çok daha fazla leke tutmasından dolayı uygulacağınız yanlış bir bakım yöntemi, ayakkabınızı kısa sürede kaybetmenize yol açabilir. Bunun önüne geçmek için süet ayakkabılar için özel üretilen ayakkabı fırçaları ve silgilerini kullanabilirsiniz. Çizik ve eziklerin önüne geçmek için süet ayakkabı fırçasını çiziklerin üzerine uygulayın ancak çok fazla baskı yapmanız durumunda çizikler, devasa eziklere ve süet renginde bozulmalara neden olabilir. Mümkün oldukça süet ayakkabılarınızı yağmurlu havalarda ve tozlu ortamlarda giymemeye çalışın.

Rugan Ayakkabı Bakımı

Belkide en rahat bakımı yapılabilecek ayakkabı modellerinden biri olan rugan ayakkabılar, bir o kadar da darbelere karşı savunmasız kalabiliyor. Yağmurda çamurda istediğiniz ortamda giyebileceğiniz rugan ayakkabılar, olası bir zedelenmede hemen iz bırakabiliyor ve düzeltmesi de bir o kadar zor olabiliyor. Burada önemli olan rugan ayakkabıları giyerken dikkat etmekten geçiyor. Deri ve süet ayakkabıları günlük kullanımdan sonra temizleme şansınız daha olası fakat rugan ayakkabılarda bakımı giyerken yapmak en doğrusu. Deri ayakkabılarda belirttiğimiz gibi nemli bir bez ile toz ve kirlerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Nubuk Ayakkabı Bakımı

Nubuk ayakkabılar süet ayakkabılarla sıkça karıştırılmaktadır. Bu nedenle süet bakım yöntemlerinin nubuk ayakkabı bakımında uygulanmaması çok önemli! Nubuklar normal deriden çok daha narin bir yapıya sahip olduğu için yağmurlu, karlı ve çamurlu havalarda giyilmesini kesinlikle önermemekteyiz. Her ne kadar nubuk modellerimiz de tam deri özelliğine sahip olsa da bot dahi olsa nubuk ayakkabılar kış mevsimin de daha çok yıpranır. Kış mevsiminde nubuk modellerini tabiki tercih edebilirsiniz ancak ofis ortamında giymeniz daha sağlıklı olacaktır.Yani kapalı mekanlar ayakkabınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Nubuk modellerinde tozlu ve ıslak bez ile kesinlikle silmeyin. Nubuk ayakkabı fırçası kullanarak günlük ayakkabı bakımınızı yapmanız en doğrusu olacaktır.

Doğru Ayak Ölçüsü Nasıl Alınır?

Eğer ayak numaranızdan emin değilseniz basit bir yöntemle numaranızı kolayca öğrenebilirsiniz.
*Boş bir kağıdı yere koyun, ayak ucunuzdan ve topuğunuzdan bir çizgi çizin
*Sonra ortaya çıkan çizgileri bir cetvel yardımıyla ölçün ve aşagıdaki tablodan faydalanarak ayak ölçünüzü bulun.

    Arama

    Alışveriş Sepeti